Oszczędny projekt, niskie koszty budowy domu – jak znaleźć optymalne rozwiązanie dla portfela inwestora?

Realizacja niskobudżetowego budynku to wielkie wyzwanie dla wielu inwestorów. Na ten temat pojawiło się już wiele głosów, niestety, obejmujących nie tylko fakty, ale też stereotypy i przesądy. Jeśli nastawiamy się na budowę taniego domu chcemy ocenić, czy wybrany przez nas wariant mieści się w niskim przedziale kosztów, warto zapoznać się z poniższą charakterystyką ekonomicznych projektów domów.  

Dom przy Cyprysowej 76

Podstawy dobrego wyboru – gotowe projekty domów. 

Podczas analizy i wyboru projektu z pewnością wielokrotnie zastanawiamy się nad kosztami realizacji. Jeśli mamy do dyspozycji szczegółowy kosztorys to połowę analiza jest o wiele prostsza. Jednak nawet wtedy konieczne jest uwzględnienie zakresu prac ujętych w opracowaniu oraz czasu jego powstania. Najczęściej zestawienia kosztów dostępne są, gdy wybieramy gotowe projekty domów. Przy wyborze projektu indywidualnego trudno uzyskać szczegółowe wyliczenia. W takim przypadku rozsądnym wyborem jest eliminacja najbardziej kosztownych rozwiązań. Jeśli zależy nam na czasie, równie mocno jak na kosztach budowy, warto wybrać projekt domu z oferty gotowych rozwiązań. Katalogowe projekty domów pozwalają dobrze rozeznać się w kosztach realizacji, nie tylko na podstawie rysunków szczegółowych, czy zestawień. Możemy również docierać – za pośrednictwem portali społecznościowych – do inwestorów, którzy budowali wybrany przez nas projekt wcześniej. Uzyskanie informacji z pierwszej ręki wydaje się najbardziej realnym wyznacznikiem kosztów budowy konkretnego domu. 

Dom przy Bukowej 11

Dom tani w budowie – cechy idealnego projektu. 

Określając cechy domu taniego w budowie należy się skupić na tych aspektach budowy, które w całościowym rozliczeniu kosztują najwięcej. Kluczowe elementy to konstrukcje, fundamenty, dach, bryła domu i jego powierzchnia. Aspekty pozwalające określić projekt domu, jako tani to między innymi: 

  1. Ograniczenie elementów dodatkowych – piwnica i garaż.

Piwnica to spory wydatek w całościowym budżecie inwestycji. Może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ze względu na większe wykopy i fundamenty schodkowe. Jeśli szukamy taniego w budowie domu, to powinniśmy odrzucić marzenia o piwnicy. Lepiej skupić się na wykorzystaniu nieużytkowego poddasza lub pomyśleć o niewielkim domku gospodarczym na terenie działki. To tańsza alternatywa, jeśli potrzebujemy dodatkowej przestrzeni do przechowywania rzeczy niezbędnych w gospodarstwie domowym.
Ogrzewany garaż, to kolejny element, na którym możemy zaoszczędzić. Choć jest  wygodny, nie jest niezbędny do utrzymania samochodu w dobrym stanie. Lekka konstrukcja przydomowej wiaty może być doskonałą alternatywą, odpowiednio zabezpieczającą auto przez warunkami atmosferycznymi. 

  1. Uproszczona geometria dachu.

Minimalistyczna konstrukcja prostego dachu dwuspadowego. Wymaga mniejszej pracy, może być wykonana przez większa liczbę fachowców, posiada mniej załamań, kątów oraz narożników, co obniża zarówno koszty materiału, jak i robocizny. Prosty dach dwuspadowy o symetrycznych połaciach to najlepsze rozwiązanie, gdy naszym wyborem ma być projekt domu taniego w budowie. 

  1. Prosta forma, minimalizm konstrukcyjny.

Dodatkowe elementy, takie jak wysunięty okap dachowy, czy dodatkowe zadaszenie, generują niechciane koszty. Minimalizm konstrukcyjny dotyczy również  stropu i ścian. Niewielkie domy z drewnianym stropem są najtańszymi dostępnymi opcjami. Brak wewnętrznych ścian konstrukcyjnych lub jeden ciąg ścian nośnych, poza ścianami zewnętrznymi sygnalizuje, że projekt spełnia warunki taniej i szybkiej realizacji. Istotną rolę odgrywa tu również ograniczenie trzonów kominowych. 

Gdy mamy do czynienia z ogrzewaniem gazowym niepotrzebny jest murowany komin z fundamentami. Spaliny można wyrzucić z kotłowni tanim w zakupie i montażu kominem wypuszczanym ze ściany zewnętrznej. Eliminacji kominów pomaga zastosowanie rekuperacji oraz ogrzewania pompą ciepła, która nie wymaga przewodów kominowych, chociaż sama w sobie jest dosyć kosztowna na samym początku. 

  1. Optymalizacja stolarki okiennej

Ograniczenie dużych, przesuwnych okien i drzwi tarasowych oraz zminimalizowanie ilości okien otwieranych również przyczyni się do obniżenia kosztów. Jeśli chcemy mieć w domu słoneczne wnętrze i wpuszczać dużo dziennego światła do salonu i kuchni można rozważyć stałe przeszklenia zamiast tradycyjnych ścian. Ich wykonanie nie jest wiele droższe od wymurowania klasycznej ściany zewnętrznej. 

Dom przy Imbirowej 8

Murowane nadal najtańsze. 

Powyższe zestawienie to kluczowe cechy, które wskazują na dom o najniższych kosztach budowy za metr kwadratowy. Jest to oczywiście nie pełny wykaz możliwości, gdyż istnieje wiele innych aspektów związanych z obniżaniem kosztów domowej inwestycji. Opisane elementy pozwalają jednak dość uniwersalnie rozpoznać projekty domów tanich w budowie, których realizacja będzie prostsza i tańsza. Jeśli chodzi o technologię budowy to również w tym aspekcie mamy możliwość poczynienia oszczędności. Wśród krajowych inwestorów najczęściej stosowana jest technologia tradycyjna. Łatwo znaleźć doświadczonych wykonawców, a materiały są dostępne w wielu wariantach, co przekłada się na niższe koszty budowy. Czasami stosuje się jednak rozwiązania „hybrydowe”, na przykład używając prefabrykowanej więźby drewnianej, aby ograniczyć koszty budowy stropu nad parterem.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz